Wspólne zabawy na nowo – jak urozmaicić dziecku czas oraz się nie namęczyć?

Wspólne zabawy na nowo – jak urozmaicić dziecku czas oraz się nie namęczyć?

 

1. Ciepło – zimno

Zabawa polega na kierowaniu osoby szukającej do wybranego przedmiotu bądź osoby za pośrednictwem wyrażeń “ciepło” oraz “zimno” (niektórzy dodają także “ogień” oraz “lód”) “Ciepło” oznacza, że coś jest blisko, zaś “zimno” – daleko. Wybierz zatem 1 rzecz, którą lubi twoje dziecko najbardziej oraz 1 przedmiot z twojego akcesorium. Przed rozpoczęciem zabawy warto odsunąć wszelkie małe stoliki z ostrymi krawędziami bądź wybrać pokój pozbawiony takich obiektów. Zabawę rozpoczynamy zakrywając oczy dziecku (choć lepiej jest poprosić go o zamknięcie oczu dla własnego bezpieczeństwa), a następnie kierując go sformułowaniami “ciepło” “zimno” do celu.

 

2. Budowanie naszej domowej bazy

Budowanie bazy to niemal klasyk wśród dziecięcych zabaw. Wystarczy do niej kawałek kanapy, 2 sztywne poduszki oraz koc. Kanapa będzie stanowić podstawę konstrukcji, najlepiej ścianę tylną. Razem ze swoim maluchem ustaw ściany boczne (sztywne poduchy), a następnie całość przykryj kocem, zostawiając otwór na wejście.
Taka baza, to nie tylko świetna zabawa podczas tworzenia, ale także świetne tło do wydarzeń które sami wymyślicie. Zabawa ta nie wymaga żadnego wkładu finansowego oraz nie pozostawia większego bałaganu.

 

3. Nasze zdjęcie w nowej ramie

Dla dzieci bardziej sprawnych manualnych proponujemy wykonanie własnej ramki na zdjęcia. Przygotujcie: kartonik wycięty w kształt ramki na zdjęcia, włóczki w różnych kolorach, lub innych materiałów na obklejenie ramki, klej.
Potnij część włóczki na kawałki około 40 cm. Wraz z dzieckiem posmarujcie kartonik klejem z obu stron, a następnie szczelnie owijajcie go pociętymi kawałkami włóczki. Najlepiej jest często zmieniać kolory, dzięki czemu ramka będzie wyglądała efektywniej. Po ukończeniu ramki należy nakleić zdjęcie bądź obrazek. Nic tak nie cieszy jak własnoręcznie wykonane rzeczy!

 

4. Figurki z plasteliny lub masy solnej

Kolejną rodzinną zabawą jest wspólne tworzenie plastelinowych figurek ulubionych postaci z bajek bądź członków rodziny. Jeśli nie posiadasz plasteliny, możesz stworzyć własną masę solną. Oto przykładowy przepis:
• 1 szklanka mąki
• 1 szklanka soli
• 0,5 szklanki wody
Suchą masę należy dokładnie wymieszać, a następnie stopniowo dolewać wody. Ciasto zagnieść na gładką masę. W przypadku jej nadmiaru, można przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku.

 

5. Własny wazonik

Dzięki plastelinie dziecko może stworzyć nie tylko ciekawe figurki ale i własnoręczny wazon. Potrzebne do tego będą tylko:
• słoik (bez nakrętki)
• oraz plastelina
• dodatkowe wstążki, cekiny, muszelki itp.
Do oczyszczonego słoika, wraz ze swoją pociechą, przyklejcie kawałki plasteliny. Można to robić na różne sposoby, np. oklejając niczym włóczką, plastelinowymi paskami bądź jej fragmentami. Szybko modelująca się plastelina z pewnością pozwoli wam na przyklejenie dodatków takich jak muszelki czy wstążki. Jeśli posiadasz drukarkę, możesz wydrukować także ulubione postaci z bajek swojego dziecka, dzięki czemu jeszcze chętniej będzie się bawić.

 

6. Kiedy muzyka gra i przestaje?

Zabawa polega na tym, aby po włączeniu muzyki, najlepiej tę z ulubionej bajki swojego dziecka, dziecko tańczyło. Po niespodziewanym wyłączeniu przez prowadzącego piosenki, dziecko musi stanąć. Prowadzący sprawdza, czy dziecko się nie rusza, w międzyczasie mogąc napić się herbaty czy kawy :).

 

7. Tworzymy kolejne zdania

Tu potrzebujecie tylko siebie. Zadanie polega na tym, że ty musisz wymyślić początek zdania, a twoje dziecko dokończyć, np. “Dawno, temu żyła sobie…” i resztę kończy twoja pociecha.

 

8. Rodzinny koncert

Jak donoszą badania, śpiewanie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Dzieci w ten sposób uczą się między innymi koncentracji oraz koordynacji wzrokowo – słuchowo- ruchowej. Warto od najmłodszych lat śpiewać razem z maluchem, wzbogacając to tanecznymi ruchami. Popularniejsze piosenki dla dzieci, dostępne są za darmo na You Tube lub np. na stronie www.gralandia.pl

 

9. Zabawy paluszkowe lub teatrzyk paluszkowy

Bardzo ważna zabawa, pozwalająca na poznanie swojego ciała. Dziecko wraz z rodzicem próbuje mówić wierszyk łapiąc się za kolejne palce:

Ten duży to dziadziuś,
A obok babunia
Ten w środku to tatuś,
A przy nim mamunia.
A to jest dziecinka mała,
A to moja rączka cała! Można za pomocą gotowych lub własnoręcznie przygotowanych pacynek stworzyć z dzieckiem teatrzyk paluszkowy, np. wykorzystując treść bajek lub wierszy, np. J.Brzechwy.

 

10. Tor przeszkód

Do tej zabawy można wykorzystać niemal wszelkie przedmioty domowe, od kocy po piłki i klocki. Wystarczy ustawić je w określonym miejscu, a następnie na przemian z maluchem przeskakiwać je (bądź czołgać się pod nimi).

 

Opracowanie:

Maria Jonko – pedagog, neurologopeda PPP Białogard

 

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Białogardzie świadczy specjalistyczne usługi w zakresie diagnozy, pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci, młodzieży i rodziców oraz wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Nasze usługi są dobrowolne i bezpłatne, a do ich skorzystania zaproszeni są dzieci i uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele ze szkół, przedszkoli i placówek znajdujących się w obrębie  miasta i gminy Białogard, miasta i gminy Karlino, miasta i gminy Tychowo (powiat białogardzki).


Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Białogardzie

ul. Dworcowa 2, 78-200 Białogard



Sekretariat zaprasza w godzinach: 7:30 - 15:30

od poniedziałku do piątku


mapa dojazdu